Slovinsko
V roce 2020 to bylo s cestováním více než divoké, ale nám se nějakým zázrakem podařilo projet do Slovinska bez nutnosti karantény. A stálo to za to. Země je to nádherná. Vodopády, hory, průzračně tyrkysová řeka Soča, historická městečka, přístavy, moře, termály i jeskyně. Poslední dva body jsme už nezvládli, ale ostatního si užili plnými doušky. Týden jsme strávili v městečku Bovec v podhůří Julských Alp a pár dní pak u slovinského moře. Na závěr jsme se zastavili v hlavním městě Ljubljana. Cestovali jsme cca 700 km do Bovce za 10 hodin. K moři pak dalších 200 km asi 4h. Od moře zpět to byly necelé 2 hodiny do Ljubljany a pak 9 hodin domů.
Praktické info
- Všude se většinou domluvíte anglicky.
- Ceny jsou ve Slovinsku vyšší než u nás. Možná bych to přirovnala k Rakousku. V restauraci oběd / večeře se pohybuje běžně cca 12-16 EUR. Pivo 2-3 EUR, kafe 2 EUR, voda 2 EUR. Nafta a benzín cca 1,70 EUR. Kempy cca 15 EUR/os/noc, děti méně. Hotely všech cenových kategorií. 😊 V obchodech ceny lehce nad našimi dražšími supermarkety. Ale nic předraženého.
- Hraniční přechod – Nejlepší do Bovce je jet přes italský přechod Tarvisio. Cesta je tam v dobrém stavu. Na straně Slovinska teď opravovali cestu, tak tam bylo několik semaforů, ale nečekali jsme dlouho.
- Dálniční známka – Dálnice jsou ve Slovinsku zpoplatněné. A pokuty prý dost vysoké, pokud ji nemáte. Nabízí týdenní a měsíční. My kupovali měsíční za 30 EUR. Ale zbytečně. Do Bovce se po dálnici nejede a na přejezd k moři by nám už vystačila ta týdenní, když jsme tam jeli na 3 dny.
Bovec – ráj outdoorových aktivit
Městečko Bovec
Hezké, malé městečko obklopené impozantními štíty Julských Alp. K dispozici jsou hospůdky, obchůdky, jedem větší supermarket (zavírá v 19h). Jezdí odtud autobusy do okolí, takže se dají dělat výlety do okolí v návaznosti na autobusovou dopravu a nemusíte vycházet a končit na stejném bodě.
Ubytování
Base Camp Bovec – český majitel, ceny přátelské (11 EUR/os/noc), stan a auto se neplatí, sociálky čisté a nové, k dispozici lednice i elektřina, wi-fi nebyla, vařili jsme si na vlastním vařiči a nebo na grilu, který je v místě k dispozici zdarma. Přímo u kempu je také lanový park. Jedinou nevýhodou bylo, že auta jsou na parkovišti mimo kemp a nemůžete je mít vedle stanu.
Aktivity v Bovci
- Bovec je outdoorově zaměřen, takže můžete na kajaky, rafty, canyoning, zip line, horské túry, lanový park, procházky k nádherným vodopádům a také na ochutnávky místních vín, když potřebujete zapít, že jste přežili. 😊
- Ceny aktivit jsou cca 50 EUR/os. Lze je objednat přímo v kempu a odtud se také vyráží. Při objednání více aktivit máte slevu asi 10%.
- Co se týká sjíždění řeky Soča, tak dle našich info lze sjíždět pouze s instruktorem, nebo placenou agenturou, takže pro naše vodáky, zvyklé sjíždět české řeky „na divoko“ samy, to úplně není. Na sjíždění řeky tam člověk musí mít licenci a povolení. Licence je dost drahá záležitost.
Outdoorové aktivity na vlastní kůži
- Canyoning na řece Sušec (nejnižší úroveň, ale i tak to byl pro mě mazec) – skoky ze skal, sjíždění vodopádů, slaňování – díky bohu, za pomoci instruktorů 😊. Párkrát jsem se musela hodně přemlouvat, abych to dala. Ale byl to úžasný zážitek. Milované vodopády z nejbližší možné vzdálenosti. Měli jsme neopreny, ale i v něm mi byla celkem zima, ta řeka je fakt ledová 😊. Ale já jsem taky velký zmrzlík.
- Rafting na řece Soča – tohle se dá zvládnout i s dětmi, je to krásná projížďka, výhledy, a dokonce během jízdy zajišťuje agentura pro zpestření několik adrenalinových zážitků – volitelně – skok do řeky ze 7m skály, klouzání a skákání salt do vody z improvizované klouzačko-trampolíny. To se dětem moc líbilo. 😊
- Výstup na horu Mangart – autem cca půl hodiny od kempu, vyjedete za poplatek 5 EUR vysoko do hor. Výšlap je to dost náročný. Můžete si vybrat ze dvou cest. Z těžké a těžší. 😊
Ale i kdybyste neplánovali velkou túru, ty výhledy za to stojí i od parkoviště. Kousek od parkoviště je horská chata, kde si můžete dát malé občerstvení a pak zase autem zpět. My jsme se rozhodli pro výšlap. Kraťasy jsme vzdali hned u parkoviště, fakt tam byla zima a nahoře i sníh. Takže díky bohu, že jsme měli v autě dost teplého oblečení. A taky sváču 😊.
- Rozhodli jsme se pro tu snazší ze dvou náročných cest – pro u italskou. Kdo je Machr a chce si dát ferraty, tak na slovinské cestě má prý možnost si je opravdu užít. Mně stačily ty ocelová lana pro Sněženky. I tak jsem na sebe pyšná. Na začátku se kus cesty se jde po asfaltové silnici, pak už po skalách. Výhledy jsou tu naprosto dechberoucí. Na vrchol jsme bohužel nedošli. Zastavila nás velká sněhovo-ledová plotna nad dost vysokým srázem, přes kterou jsme se rozhodli nejít. Fakt bych se tam bála o život. Ale i tak to byl úžasný zážitek. Každopádně děti bych tam nebrala. Leda nějaké malé horolezce. 😊
Výlety v okolí Bovce – náš itinerář
Kdybyste tu byli 2 týdny, stále máte co objevovat.
- Den
Půvabná procházka kolem řeky Soča (ve směru k městečku Soča), zpět busem. Bus má tu zvláštnost, že tu nejsou viditelně značené zastávky. Místo, kde jsme čekali, byla lehce rozšířená krajnice na opačné straně vozovky, než bychom čekali. Naví žádná cedule nebo značení Bus stop. Odhadovali jsme to dle Mapy.cz. Bus tam tedy opravdu zastavil, ale mávali jsme na něj o 106 😊. - Den
Výstup na horu Mangart – podrobnosti výše. - Den
Vodopád Veliki Kozjak – autem cca půl hodiny od kempu. Pak cca 20 min hezká procházka pěšky k pokladně (cena 5 EUR/os). Platba jen hotovostí. Vodopád je krásný, štíhlý a vysoký a padá do tyrkysové laguny v temné jeskyni. Jde se k němu po dřevěném chodníčku a nebudete tu rozhodně sami.
Odpoledne canyoning – viz výše - Den
Rafting na Soče – viz výše
Vodopád Virje – pěšky z kempu cca 3,5 km, opět příjemná procházka, cesta je značená turistickými ukazateli. Dali jsme si ji vpodvečer a byli jsme tam úplně sami. V laguně, do které vodopád padá, se dá i plavat. Pokud tedy máte rádi ledovou vodu. Já tam nevlezla. 😊 - Den
Výletnický den, kdy jsme toho zvládli opravdu hodně. Městečko s tyrkysovým jezerem Most na Soči, partizánská nemocnice Franja v soutěsce mezi skalami a Tolminska korita – kaňon s průzračnou řekou a impozantními skalními štíty.
Vzhledem k tomu, že nám kvůli korona omezením nevyšel výlet na jezero Bled a soutěska Vintgar, vydali jsme se k menšímu jezeru v městečku Most na Soči. Kouzelné místo, minimum lidí. Odpoledne jsme zajeli do bývalé partyzánské nemocnice ukryté mezi skalami, kde v dosti náročných podmínkách a zcela utajeně po 4 roky léčili zraněné vojáky bojující za 2. sv. války proti fašistům. Večer jsme se ještě prošli v nádherné části Triglavského národního parku. Je to procházka tak na hodinku a večer tam bylo minimum lidí. Odjížděli jsme odtamtud lehce po 20.h.
6. Den
Nejmohutnější slovinský vodopád Boca a přesun k Slovinskému pobřeží do kouzelného města Piran
Na Bocu jsme se stavili dopoledne. Vedou sem 2 pěší trasy – jedna vede nahoru k prameni a vodopád sledujete zvrchu. Druhá vede přes vyhlídky a na vodopád koukáte zepředu, tou jsme šli my. K první vyhlídce je to cca 15 min, k druhé 30 min. Dál už jsme nešli.
Jadranské moře a slovinské pobřeží
Relax u moře – hotel jsme zabookovali přes Booking.com v městečku Piran. Moc hezké město vybíhající cípem do moře. Na kopci starobylá bašta, příjemná promenáda kolem moře. Moře krásně průzračné. Takový ten typický krásný Jadran. Jen ty pláže. Jsou tam betonové plochy s moly, z nichž skáčete přímo do moře. Ale voda krásně průzračná a aspoň člověk nemusí šlapat po těch oblázcích. Nabízí tu k pronájmu lehátka – lehátko u našeho hotelu vyšlo 20 EUR/os/den, což jsme odmítla zaplatit…. jenže, když nemáte lehátko, tak přijde větší vlna a nic netušícího turistu na karimatce to na férovku vypláchne i s věcmi 😊. ..jj, takže nás to vypláchlo 😊. Bydleli jsem v hotelu Piran, který jsme vybrali kvůli naprosto úchvatné terase na střeše hotelu, kde jsme u výborného mojita pozorovali dokonalý západ slunce nad mořem. Neskutečná romantika 😊.
Parkování ve městě je pro turisty nemožné. Můžete přijet max k hotelu, vyložit věci a pak auto vrátit do garáží na předměstí. Hotelový shuttle vás vezme zpět, nebo si uděláte příjemnou procházku jako my. Cena za den parkingu je 15 EUR, hoteloví hosté to mají za půlku.
7. Den
- Dopoledne ještě v Pirani, pak jsem se přesunuli do 2km vzdálené Portorože okouknout vyhlášený resort s písečnými plážemi. Ale tady mě to nijak neuchvátilo. Hlava na hlavě a jen velké hotely podél moře. Takový slovinský Mácháč 😊.
- Z Portorože jsme se vydali prozkoumat přírodní rezervaci Strunjan se solnými poli a vzácným ptactvem a prý i krásnými plážemi. Dostali jsme info, že se tam dají půjčit kola a celé si to tam můžete projet, vykoupat se atd. Lákavé. Ale realita byla jiná. Cesta tam byla dost mizerně značená a naše navigace si dělala, co chtěla. Když jsme tam na 3. pokus trefili, zjistili jsme, že můžeme jít max. do místního muzea okolo solných polí. Vzhledem k tomu, že paní nemluvila anglicky, nic dalšího jsme z ní nevymámili. Jen tedy to, že kola nepůjčují. Takže to bylo dost zklamání. Muzeum jsme vzdali a vydali se přes rybářské přístavní městečko Isola směr náš kemp u moře.
- Isola je také moc milé město. Přístav i klikaté uzoučké uličky a lehce zašlé domy v italském stylu. Ale má své kouzlo. Koupat se dá na městských plážích se zatravněnými plochami zdarma.
- Pryč z města, aneb spíme opět v kempu😊 – Na zbytek pobytu jsme si vybrali velký kemp Adria v Ankaranu. Kemp je v piniovém háji, přímo u moře, s bazénem se slanou vodou a lehátky na pláži 😊, s obchodem s potravinami a restauracemi. Moře tu nebylo nijak průzračné. Kombinace oblázků s pískem působila zakalení vody, k tomu řasy u břehu – nic moc. Navíc vstup byl hodně pozvolný, takže pro moje citlivé nožky to bylo utrpení a boty do vody jsem neměla. Mají tu i mola a z nich lze skákat rovnou do hloubky, což se dá pak přežít. 😊 Já nakonec na moře jen koukala a plavala jsem v bazénu 😊. To byla nejlepší možná kombinace. Na večeře jsme chodili do města, kde jsem narazili na pár výborných restaurací. Restaurace v kempu nás nijak neoslovily.
Závěr dovči – relax a kávička v hlavním městě Ljubljani
8. a 9. Den
- Poslední dva dny jsme si dali válečku u moře a bazénu, knížka, frappé, pivo, víno, výborné večeře ve městě a snídaně přímo u moře …prostě all inclusive 😊.
- Cestou domů jsme se zastavili v Ljubljani, která mi zpočátku nepřipadala ničím zajímavá, ale nakonec mě chytla za srdce. Doporučuji se tam navečer, po 19.h se původně spící centrum města se nijak zajímavým socialistickým předměstím změnilo v živé a pulsující místo plné pouličních umělců, kavárniček, terásek podél centrálního kanálu…moc příjemná atmosféra. Klidně bych tam jednu noc přespala, ale třeba někdy příště. 😊
Závěrem
Slovinsko je opravdu úchvatné, má všechno, co mé cestovatelské srdce hledá. Ještě je tam mnoho míst, která mě do budoucna lákají, takže tohle je jen začátek poznávání této kouzelné země. Pokud vám zbyde čas, tak ještě doporučuji Bled a jeho okolí, Postojenské jeskyně a Triglavský národní park, Termály na východě i vyhlášené vinařské oblasti. To jsou místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Určitě to vydá na další zajímavou dovču.
Zde najdete přehledně průřez toho, co Slovinsko nabízí.
https://www.slovenia.info/en
https://www.objevuj-slovinsko.cz/